Przedstawienie pt. „Moda książkowa”

W Pierwszy Dzień Wiosny koło teatralne „Antidotum” wystawiło przedstawienie pt. „Moda książkowa”.

   Aktorzy wcielili się w różne postacie - m.in. Człowieka Pierwotnego, posługującego się pismem obrazkowym, Mnicha - dawnego Skrybę, przepisującego i pięknie ozdabiającego księgi ( w tych rolach - świetny Staś Namysł| z VIA ).Zobaczyliśmy także Egipcjankę , pokazującą publiczności niezwykłe hieroglify (zagrała ją bardzo realistycznie Natalia Ginter z VD) ,Chinki, prezentujące trudne pismo chińskie (w tych rolach - rewelacyjna Marta Gładyś z VIA i Natalia Pawłowska z VIC), Arabkę, symbolizującą charakterystyczne pismo arabskie (w tej roli Agata Szczodrzyńska z Vc), czy wreszcie Zosię Dominczak z VIA jako J.Guttenberga – wynalazcę druku.

   O historii pisma i druku wiele dowiedzieliśmy się dzięki wspaniałym narratorkom - Oli Krasińskiej, Gabrysi Pawlik z VIA, Ani Dąbrowskiej z VIC, Oliwii Różańskiej z VC i wspomnianej już Natalii Ginter z VD.

   Mogliśmy także wysłuchać wywiadu z Joanne Rowling , autorką cyklu o Harrym Potterze ( w tej roli bardzo przekonująca Ola Trzmiel z VIA) i dowiedzieć się, jaka była geneza serii o Czarodziejach i Szkole Magii. Obejrzeliśmy także scenkę, której bohaterami byli: Harry i jego przyjaciele. W scence przygotowanej przez Julkę Królikowską z VIA świetnie zagrały: Marysia Baranowska, Marta Gładyś, Zosia Dominczak z VIA oraz Natalia Kisser z VIB).

   Przesłaniem przedstawienia stało się hasło: „Książkę dla każdego” – na zakończenie zobaczyliśmy zabieganą bizneswoman, nauczycielkę zdobywającą kolejne stopnie awansu zawodowego , studentkę przygotowującą się do egzaminu, małe dziecko i uczennicę , mówiącą w kilku językach ( w dwie ostatnie role wcieliła się Alicja Ciborek z VB, w pozostałe - wymienione już powyżej uczennice).

   Przedstawienie zakończyły: wspólnie przez wszystkich występujących zaśpiewana piosenka „Książka da się lubić” oraz pokaz mody - na wybiegu zobaczyliśmy jeszcze raz aktorów , przedstawiających historię: pisma, druku i książki.

                        

                                                                           Opracowała :Joanna Frączek – Kozłowska