90. rocznica urodzin Lecha Konopińskiego

16.03.2021 to ważny dzień  -  90. rocznica urodzin wybitnego poznańskiego poety,

autora wierszy dla dzieci, także tekstów piosenek Anny Jantar, Eleni, Krzysztofa Krawczyka, aforysty - Lecha Konopińskiego. Z tej okazji uczniowie klasy 7 d przygotowali plakaty, lapbooki, leporella dotyczące twórczości tego wybitnego poznańskiego poety. Zapraszam do obejrzenia ich prac i przeczytania wybranych aforyzmów Lecha Konopińskiego. Te sentencje są cenną wskazówką, radą,  jak żyć, by być szczęśliwym.
Lech Konopiński spisywał aforyzmy od początku swej twórczości, ale czytelnikom udostępnił je dopiero w 1994 roku w czterdziestolecie swojego debiutu.
Sam Konopiński przewrotnie powiedział: Postanowiłem zapisywać swoje złote myśli, ale tylko czarne strzelają mi do głowy.
Aforyzmy Lecha Konopińskiego wynikają z obserwacji rzeczywistości, dotyczą stosunków międzyludzkich, zawierają humor, żart, czasem ironię.
Wybrane aforyzmy Lecha Konopińskiego:
Cmentarze pełne są grobów ludzi niezastąpionych, którzy mieli ponadto pierwszeństwo przejazdu.
Cudze grzechy nie rozgrzeszają naszych.
Dla osamotnionych telefon jest jedyną żywą istotą.
Dom bez książek jest jak komputer bez internetu.
Jesteśmy bardziej skłonni do wyrzekań niż wyrzeczeń.
Kiedy wpuszczają cię w maliny, to nie po to, żeby ci było słodko.
Kto nie ma pieniędzy, ten nie ma fałszywych przyjaciół.
Kto pali za sobą mosty, musi iść naprzód.
Lepiej żyć na własną rękę niż jeść z cudzej.
Mądrość jest największym kapitałem. Jeśli ma się pieniądze.
Miłość bez pieniędzy jest jak ogon bez psa.
Na starość tak bardzo pragniemy się odmłodzić, że aż dziecinniejemy.
Najtrudniej jest spłacić kredyt zaufania.
Najwyższej ceny nie płaci się pieniędzmi!
Nie mam zamiaru pracować dla przyszłych pokoleń i przeszłych idei!
Nie ustępuj wszystkim, bo osaczą cię ze wszystkich stron!